Hot tip:

Výprodej záclon, akce záclony metráž, kusové, do kuchyně, hladké bez vzoru, oblouková záclona levně

Záclony jsou důležitou součástí interiéru a mají dvojí funkci.
Tou hlavní je ochrana soukromí zamezením pohledu z venku do místnosti. Tou druhou je funkce dekorativního prvku v místnosti, který navíc vhodně zakrývá okenní otvor s okenní konstrukci.
Jsou vyrobeny ze speciální textilie – záclonoviny, která je velmi řídká a tím i průhledná, aby propustila co nejvíce světla dovnitř a neomezovala pohled ven. Materiálem na výrobu záclonoviny bývala bavlna i hedvábí, ale později převládla syntetická vlákna PES, PAC a viskóza.
Většina záclon se vyrábí pletením na osnovních pletacích strojích a zbytek se vyrábí strojním tkaním, paličkováním nebo háčkováním.
Podle výrobní technologie mohou být záclony nevzorované, vzorované během výroby nebo s dodatečným vzorováním. To se provádí buď vyšíváním na počítačem řízených strojích, vyleptáváním natištěných obrazců nebo vločkováním (nanášením a fixací chomáčků polyesteru na základní pleteninu).
Vzniká tak spousta vzorů a druhů záclon a v nabídkách se nejčastěji objevují záclony kusové, klasické a voálové, barevné, žakárové a vyšívané, crashované, bordůrové, síťované, provázkové, s proužky, sablé, batist, organza UNI, přírodní a režné, vitrážkové, záclony prší, japonské stěny a dětské záclony.
Spodní část záclon bývá obyčejně krajkovaná. Záclony se uchycují pomocí žabek, kroužků nebo háčku na nosnou konstrukci - garnyž nebo konzoli, která je připevněna nad oknem a obvykle jsou věšeny tak, aby vytvářely zvlněný povrch.
K nejdůležitějším vlastnostem kvalitní záclony patří: pevnost, stabilita rozměrů, nemačkavost, světelná stálost (účinky světla a ultrafialového záření), odolnost proti účinkům nikotinu (žloutnutí) a snadná údržba (praní a sušení).
Závěsy jsou upravený textilní materiál a mají též několik funkci. Slouží k částečnému nebo úplnému zatemnění místností, zakrytí dveří, různých částí interiéru, do koupelen nebo pouze jako dekorační prvek.
Materiálem pro závěsy může být polyester, polyakryl, bavlna, viskóza, len, přírodní hedvábí a směs těchto materiálů.
V nabídkách jsou závěsy přírodní, jednobarevné, barevné, žinylkové, crashované, blackout (100 % nepropustnost světla zvenku) a dětské.
Upevňují se na stejnou konstrukci jako záclony nebo samostatně. Jejich šířka má být volena taková, aby i po roztažení byly povrchově zvlněné- nařasené. Doporučuje se poměr 1: 2,5 – 3. Pozornost také věnujeme dekoračním prvkům, kterých je nespočetné množství: řasící stuhy, lemovky a bordůry, šňůry, střapce, spony a držáky. Tyto módní doplňky přidávají závěsům šarm a půvab. Často klasické závěsy doplňují obloukové volány, nebo jiná speciální řasení a střihy, což poskytuje další prostor pro originalitu.
Na trhu je nepřeberná nabídka jak záclon, tak i závěsů a jejich sladění s interiérem nemusí každý optimálně zvládnout. Potom se nabízí možnost využit pomoci bytového designéra. Ceny kvalitních záclon a závěsu jsou poměrně značné a určité finanční prostředky je možné ušetřit s využitím výhodných nákupů a slevových akcí.
Zde je seznam některých z nich.