Hot tip:

Akce krbová kamna s výměníkem, rohová, kachlová, litinová, romotop, kanadská kamna sleva, výprodej kamen ABX

Krbová kamna patří mezi lokální zdroje tepla na tuhá paliva, zejména dřeva, dřevěných briket, případně uhlí.
Jejich vznik sahá k začátkům 19. století a byly vyráběny pouze z jednoduchým litinovým pláštěm, pro dobré tepelné vlastnosti litiny. Až později se z ekonomických důvodů začala vyrábět krbová kamna také ze silnějšího ocelového plechu, chráněného zevnitř šamotovou vyzdívkou. Ta též zlepšila akumulační vlastnosti těchto kamen.
Ke všeobecnému rozmachu v používání krbových kamen došlo z několika důvodů. Byla to hlavně neustále stoupající cena uhlí a ekologické důvody. Hlavně v oblastech, kde je dostatek dřeva, vychází cena za otop podstatně levněji než při spalování uhlí.
Po spálení dřeva zůstává v kamnech jen minimální množství popela, který navíc není škodlivý a může se použít třeba do kompostu.
Další důležitý faktor je ten, že při spalování dřeva uniká do ovzduší jen minimum škodlivých látek. Také postupná modernizace která se projevila jak ve zvýšené účinnosti spalování až 85 %, tak ve zvyšování vnějšího estetického pojetí, měla vliv na neustálé zvyšování zájmu o tento druh topidel.

Dnešní moderní krbová kamna v sobě spojují zdroj tepla s velkou ekonomickou, ekologickou a designovou hodnotou.Také pro svou snadnou montáž, rychlý náběh tepla po zatopení, kdy hned vyzařují sáláním přes prosklené plochy a snadnou údržbu jsou součástí vybavení mnoha bytů a zvláště rodinných domků. Umožňují přitápění před hlavní topnou sezónou a pohled na plápolající oheň s příjemným teplem navozuje zvláštní uklidňující atmosféru.
Některé typy mají plochy, které umožňují i vaření jídel nebo různé kachlové obložení.
Další mohou mít teplovodné výměníky pro připojení topných těles.

V nabídkách jsou kamna jednoplášťová i dvouplášťová, kdy druhý plášť zvyšuje rychlost proudění vzduchu a zároveň umožňuje zmenšení vzdálenosti od hořlavých předmětů.
Nové typy krbových kamen využívají ke zvýšení účinnosti terciální (dvojí) spalování, kdy je využit přídavný předehřátý vzduch pro spalování zbytků hořlavých plynů, které by jinak odešly nevyužity do komína. Užitečnou novinkou některých krbových kamen je centrální přívod vzduchu, který umožní přisávání vzduchu nutného pro spalování z venkovních prostor a tím nedochází k úbytku kyslíku z obytné místnosti.
Nabídka krbových kamen je veliká co se týká tvarů, barev, užitých druhů obložení, velikostí i výkonů. Také výrobců je celá řada.
Nejznámější z nich jsou:
Jotul, Aduro, Haas + Sohn Rukov, Morso, Regenci, Pacific Energy, Grundfos, Junkers, Atmos, Coolwex, EKO, Romotop, Norman, Dakon, Dovre, ABX, Novapack, Protherm, Hein, Nordica, Horse Flame, Invicta, Viadrus, Uniflam a řada dalších.
V nabídkách jsou i krbová kamna elektrická nebo na plyn.
Před koupí je vždy nutné zajistit požadované vlastnosti komína! V odborných obchodech vám s  tímto problémem poradí a doporučí i optimální výkon kamen, vhodný pro dané prostory.
Cenové rozpětí krbových kamen je velké a proto je využití různých slevových nabídek a akcí možností k výraznému snížení pořizovacích nákladů.
Zde jsou některé z nich.