Hot tip:

Výprodej autosedaček, levne dětské autosedačky 9-18, 9-36, 15-36 kg Romer, Maxi Cosi, Isofix, Chicco

Dětské sedačky do auta - autosedačky jsou bezpečnostní zádržný systém pro přepravu dítěte v osobním automobilu.
Jejich povinné používání si vynutil stále se zvyšující počet dětí usmrcených v automobilech při vážnějších dopravních nehodách. Důvodem bylo, že nebyly přepravovány tak, jak nařizuje zákon o provozu na pozemních komunikacích. Ten nařizuje přepravu dítěte menšího jak 150 cm v autosedačce. Pokud připoutáte malé dítě (menší 150 cm) standardním bezpečnostním pásem - pás jde přes krk a dítě se při nárazu uškrtí! Jen málokdo si uvědomuje, jak velikou silou je lidské tělo při prudkém brzdění nebo nárazu vozidla vrženo vpřed.
Například u desetikilového dítěte při nárazu v rychlosti 50 km/h je tato síla velká tak, jakoby dítě vážilo 300kg!  (vždy 30 krát více). Tento fakt zcela vylučuje držení dítěte při jízdě v náručí, pokud připoutáte sebe a dítě jedním bezpečnostním pásem - při nárazu dítě rozdrtíte svoji tíhou. Již náraz v rychlosti 15 km/h bez dětské sedačky může být pro dítě smrtelný. Podle statistik umírají při nehodách nezajištěné děti 7x častěji, než děti zabezpečené v autosedačce.
Zkušenosti ukazují, že sedačky nejlépe ochrání dítě především při rychlosti do osmdesáti kilometrů v hodině. Pak se jejich účinnost snižuje.
Při použití autosedačky je třeba dodržet tyto zásady:

1. zvolit takový typ sedačky, který se hodí do užitého automobilu ( i dalšího v rodině)
2. dítě musí být umístěno v dětské autosedačce, která odpovídá jeho hmotnosti a tělesným rozměrům. Popruhy sedačky nesmí být volné. Dítě nesmí sedačku přerůstat .
3. u sedaček upevněných bezpečnostním pásem pro dospělé, musí být sedačka i dítě připoutány napnutým popruhem
4. při montáži postupovat přesně podle návodu k autosedačce
5. K přepravě dítěte na předním sedadle proti směru jízdy jsou podle normy EHK OSN R-44 – 03 určeny sedačky skupiny i pro věkovou kategorii do cca 4,5 roku a do hmotnosti 18 kg. Při umístění sedačky je nutno dbát na to, aby sedadlo nebylo vybaveno airbagem nebo airbag byl deaktivován.

Zahraniční výzkumy uvádějí, že nejbezpečnější místo pro přepravu dítěte v dětské autosedačce je na zadním sedadle za místem předního spolujezdce. Tento způsob přepravy doporučuje i zpráva Světové zdravotnické organizace (WHO). Umístění dítěte v autosedačce na pravém zadním sedadle je výhodnější zejména v případě, pokud s ním jede v autě jen řidič, neboť mu umožní v případě nutnosti bezpečnější komunikaci. Také nástup a výstup dítěte na chodníkové straně je bezpečnější.
V zemích Evropské Unie a tedy i v České republice smějí být uváděny na trh pouze autosedačky, které splňují předpis EHK OSN č. 44. Předpis se od svého vydání (r.1981) neustále vyvíjí a zpřísňuje.
Na všech dětských autosedačkách musí být povinně údaj: rok výroby, označení tras poutání, štítek v jazyce, kde autosedačka byla vyrobena, kategorie vozidel, pro kterou byla sedačka povolena, povolení pro váhovou kategorii, evropská kontrolní značka „E“, poznávací číslo země, ve které byla sedačka povolena (1-Německo, 2-Francie, 3-Itálie, 8-ČR atd...), číslo povolení, které označuje podle které normy byla autosedačka schválena (např. ECE R44 – 04) a jméno výrobce. Pokud je na autosedačce označení Universal, tak autosedačka je pak vhodná téměř pro všechny vozy.
Autosedačky se rozdělují podle způsobu upevnění na:
1. Upevnění bezpečnostním pásem pro dospělé – připevňuje se buď samotná autosedačka nebo autosedačka dohromady s dítětem.
2. Systém Isofix – speciální systém, kterým musí být vybavena autosedačka i vozidlo. Skládá se ze dvou pevných kotevních úchytů na vozidle a ze dvou na autosedačce, které do sebe musí zapadat. Systém Isofix je podle nejnovějších testů jednoznačně nejbezpečnější systém pro přepravu dítěte. Je-li to ve Vašem autě možné, doporučujeme ISOFIX-sedačku používat.
3. Upevnění kotevními úchyty – jde také o speciální způsob připevnění pro určité typy automobilů.

Dále dětské autosedačky musí odpovídat tělesné váze dítěte. Proto existují tzv. ECE skupiny.
Skupina ECE 0 do 10 kg
Skupina ECE 0+ do 13 kg
Skupina ECE I do 9 - 18 kg ( cca 1 až 4,5 roku)
Skupina ECE II do 15 – 25 kg (cca 3,5 – 7 let)
Skupina ECE III do 22 – 36 kg ( od 6 let do výšky 150 cm)
Pro skupinu III - větší děti je možné použít jen podsedák jištěný vozovými bezpečnostními pasy. V nabídkách jsou i autosedačky seřiditelné výškově i šířkově s rozsahem 9 -36 kg

Výrobců dětských autosedaček je celá řada, ale mezi významnými, kteří investují značné prostředky do vývoje, zkoušek a určují tak nové trendy patří hlavně tito: RÖMER, RECARO, MAXI COSI, BRITAX, CIBEX, BABYPOINT, CHICCO, CONCORD, KIDDY, SAFETY 1st, RAMATTI, HTS BeSafe a další méně známé.
Nákupu autosedačky je třeba věnovat náležitou pozornost, neboť kvalitní autosedačka a její správné používání může významně přispět k ochraně života dítěte při havárii vozidla. Ceny kvalitních autosedaček nejsou malé, ale s využitím slevových akcí a výhodných nákupů lze něco ušetřit.
Zde je nabídka některých z nich: