Hot tip:

Výprodej koberců, slevy koberce Trend, Breno, dětské, kusové koberce akce

Koberec je textilní krytina, kterou se již před mnoha tisíciletími pokrývaly podlahy a později i stěny.
Jeho hlavním účelem je izolovat podlahu a případně tím zlepšit tepelnou pohodu v místnosti. Díky své měkkosti a poddajnosti zpříjemňuje chůzi, dělá místnost útulnější a zároveň účinně tlumí zvuky. Další důležitou funkcí má jako ozdobný nebo dekorační prvek.
Původně se koberci zakrývaly jen některé plochy v místnostech a tomu tedy odpovídaly i různé velikosti koberců. A velikostem byl podřízen jejich vzor a konstrukce. Teprve později se začala koberci pokrývat celá plocha místnosti. To umožňuje výroba koberců v rolích o různé šíři a koberece se upraví až na místě určení podle velikosti podlahové plochy.
Klasické materiály pro výrobu koberců jsou různé druhy textilních vláken a přízí. Na jednoduché tkané koberce je vhodná příze z juty nebo kokosu pro svoji odolnost proti oděru a pevnost v tahu.
Pro podkladové koberce je zase vhodnější příze z juty nebo z bavlny. Vlna a směsi s vlnou zlepšují u smyčkových a vlasových koberců pružnost a rychlý návrat do původního tvaru po ukončení působení tlaku.
Pro výrobu jemných gobelínů se používá přírodní hedvábí.
Koberce se dnes vyrábí strojně, ručně tkané jsou specialitou v některých asijských státech. Moderní koberce pro domácnost, veřejné budovy a venkovní plochy se vyrábí většinou z umělých vláken
Koberce obvykle dělíme podle techniky jejich výroby a ta zase určuje způsob jejich použití.

Vpichované koberce patří do kategorie zátěžových koberců a využívají se hlavně v kancelářích, veřejných prostorách, očistných zónách, schodištích a pod. Jejich hlavní předností je snadná údržba a nízká pořizovací cena. Ta je daná gramáží, hustotou vpichu a výrobním materiálem. Vyrábí se vpichováním vláken do podkladového materiálu s následnou fixaci různými lepidly.
V porovnání s jinými druhy koberců je jejich kvalita nižší a nejsou příjemné ani na dotyk, proto se v domácnostech moc nepoužívají.

Všívané koberce představují vyšší kategorii koberců, které můžeme dělit dále na smyčkové koberce, koberce s řezaným vlasem a jejich kombinaci.
Smyčkové koberce jsou nejrozšířenější koberce pro domácnost protože jsou trvanlivé a zároveň příjemné. Hodí se proto do namáhaných prostor obýváků, pracoven i dětských pokojů. Jejich cena závisí na kvalitě provedení i typu použitého vlákna,
Koberce s řezaným vlasem jsou oproti smyčkovým mnohem měkčí a tudíž příjemnější na omak. Jsou dražší, neboť se již řadí do exkluzivnější kategorie. Jejich nevýhodou je menší zátěžovost, neboť vlákna mají nižší tvarovou paměť. Jsou tedy vhodné do méně frekventovaných místností nebo do ložnic.
Tkané koberce vyráběné ručně nebo strojovou technikou patří k nejkvalitnějším na našem trhu. Pro svou vysokou odolnost se hodí i do namáhaných prostor.

Další kategorií jsou lehké podlahové krytiny, které se vyrábí lepením různých vlákenných materiálů na podkladovou textilii.
Mezi zvláštní kategorii koberců patří speciálně navržené pro tělocvičny, sportovní haly a umělý trávník.

Nabídka koberců na trhu je veliká, každý má možnost výběru z široké palety barev, vzorů a provedení. Nákup kvalitnějšího koberce již představuje určitou investici a je tedy vhodné využit různých sledových nabídek a výprodejů.
Zde jsou odkazy na některé z nich.