Výprodej notebooků, levné notebooky, slevy, akce, nejlevnější laptopy

Notebook, v překladu poznámkový blok, je výraz pro malý a lehký přenosný počítač, navržený k používání v terénu.
Tento název zavedla firma Toshiba a chtěla tím odlišit své menší a lehčí výrobky, které měly přibližně velikost poznámkového bloku, od větších a těžších přenosných počítačů, nazývaných laptop.
Notebook tvoří dvě rozevíratelné části. Ve spodní a silnější části jsou všechny komponenty jako v normálním PC, navíc je zde i rozměrný napájecí akumulátor a reproduktory. Aby se všechny tyto díly vešly do prostoru omezeného jak plošně, tak i výškově, musely projít radikální miniaturizací. Počínaje výrazně zmenšenou základní deskou, tenkou DVD mechanikou, tenkým a zmenšeným 2,5´´ pevným diskem, RAM v provedení SO-DIM, nízkozdvihovou klávesnicí a konče upravenými vnitřními porty.
Optimalizací prošly všechny komponenty, které mají vliv na spotřebu proudu. Je to především procesor, u kterého klesla spotřeba snížením frekvence a lepší správou, u pevného disku byly sníženy kromě průměru i otáčky a nižší příkon má i grafická karta.
Noteboky nacházejí stejné funkční uplatnění jako stolní PC a mají i stejné vnější hardvérové připojovací možnosti. Rozdíl proti PC je hlavně ve výkonu i rychlosti a to z několika důvodů. U procesoru je snížení výkonu a rychlosti daní za zmenšení odběru, který je u přenosných zařízení rozhodující. U pevných disků má na snížení akční rychlosti a zmenšení kapacity vliv snížení otáček a zmenšení průměru disku. Také u grafických karet mají malé rozměry a nízká spotřeba přednost před výkonem.
Přesto se přínosem nových technologií a inovací důležitých komponentů používaných v noteboocích, bude rozdíl ve výkonu snižovat. Velký vliv na to má stoupající obliba v používání této kategorie počítačů a ta se zase projevuje ve strmém nárůstu prodeje. Sortiment nabídky notebooků je dnes velmi široký a každému nabízí možnost výběru podle jeho potřeb.

Rozhodující kritéria jsou velikost displeje, která určuje i velikost a váhu celého přístroje a následují požadavky na rychlost a úložnou kapacitu, případně komfort ve vybavení.
Běžná velikost displeje je 13 - 17 palců.
Rozměr 17´´a více má kategorie nazývaná deskbooky, což jsou již velké notebooky, určené pro práci doma nebo v kanceláři. Mají kvalitní hardware i displej, nemají akumulátor (používají přídavný) a využívají je hlavně grafici a architekti při prezentacích. To jim umožňuje až 20´´ displej. K častému přenášení se již nehodí.
Rychlost a tím i výkon každého počítače, tedy i notebooku, určují parametry procesoru, pamětí a grafické karty.
Procesor je hnací motor počítače a na zvyšování jeho výkonu a inovaci neustále pracují všichni výrobci. Nutí je k tomu především velká konkurence na trhu výpočetní techniky. Současné mobilní procesory pracují běžně s kmitočty od 1,6 GHz a maximum už je za 2,3 GHz. Běžné jsou dvou i vícejádrové procesory a rychlá grafická karta s kapacitou až 2 GB. Nejnověji napomáhá ke zvýšení rychlosti i umístění grafického jádra k jádru CPU a nová 32 nm technologie.
Velikost paměti kolem 2 GB je standardní a pro její rozšíření se přidává třetí slot.
Hard disk má kapacitu od 250 GB výše a mohou být i dva.
Ostatní výbava notebooků se již mnoho neliší od PC.
Několik USB portů, eSata port, HDMI port, sloty pro čtečky paměťových karet, vstup line-in/mikrofon, výstup pro sluchátka, RJ45 Ethernet, bezdrátové připojení k síti Wi-Fi a Bluetooth.
Běžná je webkamera už i s nočním viděním a mikrofonem.

Přestože je cena notebooků vyšší a výkon nižší než u stolního počítače, statistiky jejich prodeje ukazují neustálý růst a to je velká motivace pro výrobce, kteří tím jsou nuceni k  neustálému zdokonalování a inovaci těchto produktů.
Nejznámější značky notebooků jsou: Acer, Apple, Asus, Benq, Dell, Fujitsu Siemens, Gigabyte, Goldmax, HP/Compaq, IBM/Lenovo, NEC, Panasonic, Prestigio, Samsung, Sharp, Sony, Toshiba, Targa, ViewSonic a další.

Notebooky patří do kategorie výpočetní techniky, která patří již dlouhou dobu k celosvětově nejdynamičtěji se rozvíjejícímu odvětví. Je tedy ve středu zájmu všech prodejců, aby se pomoci slev a výhodných akcí prodej těchto produktů zvýšil.
Zde je několik odkazů prodejců přenosných počítačů: