Hot tip:

Akce sedací soupravy rohové, rozkládací, kožené, výprodej sedací souprava levně, na míru, Ikea, Asko

Sedací souprava patří do kategorie odpočivného nábytku. Tvoří dominantu pokoje, kde slouží k posezení s rodinou, relaxaci či příjemně stráveným chvílím s přáteli. Může být také výrazným designovým prvkem pro kanceláře, recepce a jiné společenské prostory.
Aby sedací souprava vytvářela harmonický celek s interiérem, je třeba pečlivý výběr, který ale ovlivňuje řada faktorů. Dá se očekávat, že na sedací soupravě budete trávit velké množství času, a proto není dobré její výběr podcenit.
Základem pro výběr jsou samozřejmě rozměry, ale důležité je i barevné sladění interiéru, praktičnost, pohodlí, nebo použité materiály. To vše je potřeba vzít v úvahu a najít naprosto ideální kousek nábytku se tak může stát nelehkým úkolem. Je nutné mít určitou představu, jaký konkrétní typ sedací soupravy si chcete pořídit. O tom z velké části rozhodují prostorové dispozice, váš vkus a v neposlední řadě účel použití sedací soupravy i finanční možnosti.
První úvahou, kterou je třeba mít na mysli při výběru sedací soupravy je umístění, přesněji, v jaké místnosti a konkrétním místě bude vaše sedačka stát.
Sedací soupravu můžete vybírat např. do kanceláře, ale v drtivé většině případů se jedná o nákup domů. Výběr se při těchto dvou alternativách liší především v materiálu.
Do administrativních a reprezentačních prostor se požaduje jistá uniformnost a zaměření na vzhled a kvalitnější materiál. Naopak do domácnosti se hodí myslet hlavně na pohodlí, jedná se přeci jen o váš domov i když kvalita je též důležitá.
Sedací soupravy dělíme podle konstrukce, funkce a dalších vlastností.
Dle konstrukce jsou buď: lehké – mohou být s viditelnou konstrukcí ze dřeva nebo z kovu
těžké­ – celočalouněné
Dle funkce
pohovky
odpočivné sezení bez udání počtu osob, mohou mít regulovatelnou výšku opěrky hlavy či hloubku sedu.
dvojpohovky ­
odpočivné sezení pro dvě osoby
trojpohovky
odpočivné sezení pro 3 osoby
hovorové křeslo
sezení pro jednu osobu s pohodlnou vyšší výškou pro usedání, sezení a vstávání (podobná výška jako židle) se stejně vysokými područkami a opěradlem. Často bývají společně čalouněné. Opěradlo končí pod lopatkami a nebrání pohybu při konverzaci. Může být pevné i otočné. Sedí se na něm ve střední poloze se vztyčeným trupem.
odpočivné křeslo
výzkumy ukázaly, že pro páteř je příznivější sezení s mírným sklonem vzad. , může být pevné, otočné či houpací, polohovatelné i s výsuvnou podnožkou, masážní se zabudovaným masážním mechanismem ovládaným servomotorem, ušák (se zvýšenou opěradlovou částí)
ušák
křeslo s vysokým opěradlem vytvarovaným tak, že chrání hlavu (uši). Může být pevný, otočný či houpací, polohovatelný i s výsuvnou podnožkou, masážní se zabudovaným masážním mechanismem ovládaným servomotorem.
polokřeslo
přechod mezi křeslem a čalouněnou židlí. Ten není vždy zcela patrný, polokřeslo má větší sklon opěradla a čalouněné područky
podnožka
sezení pro jednu osobu s jednoduchou viditelnou konstrukcí bez opěradla, používá se také k podložení nohou při sezení v ušáku nebo odpočivném křesle
taburet (puf)
sezení pro jednu osobu, kompletní zakrytí konstrukce a bohaté čalounění bez područky a opěradla, původně sloužil k usednutí před toaletní stolek
rohová sestava: většinou funguje jako stavebnice, muže obsahovat tyto prvky: rohový prvek, trojpohovku s područkou či bez, pevnou či rozkládací pravou/levou dvojpohovku s opěrkou či bez, pravé/levé křeslo s opěrkou či bez, nebo s podnožkou i otočnou, vestavěnou odkládací plochu s možným úložným prostorem, doplňuje se křesly a podnožkou
čalouněná souprava: je tvořena obvykle pohovkou (pevnou nebo rozkládací) a dvěma křesly podobného tvaru a stejného dokončení povrchu, může ji však tvořit rohová sestava a křeslo, případně jiné kombinace, tvarová příbuznost a jednotnost povrchu jsou však podmínkou. Jednotlivé typy křesel mohou být ve verzi pevné a otočné. Odpočivný nábytek nemusí být nutně jen čalouněný, ale také např. plastový nebo kovový.
Podle dalších vlastností na
pevné
rozkládací
polohovatelné
se snímatelným povrchem
kombinace předchozích

Posledním výběrem je materiál potahu, ten může být látkový nebo kožený. Pro výběr kvalitní potahové látky se můžete řídit počtem sedacích cyklů. Toto číslo udává životnost daného potahu sedací soupravy, běžně se můžete setkávat s hodnotami od deseti do sta tisíc sedacích cyklů. V případě že vyberete potahovou kůži, dívejte se na tloušťku potahové vrstvy ve vzorníků, kterým listujete, ptejte se, zda se jedná o máčenou kůži, která má výrazně příjemnější charakter a delší životnost. Potahovou látku vybírejte také s ohledem na to, zda jsou v domácnosti děti nebo domácí zvířata. V nabídce řady prodejců jsou látky, které jsou snadno omyvatelné vodou, i když je nejmenší členové rodiny počmárají propiskou nebo polijí kakaem.
Kvalitu sedací soupravy, stejně jako její životnost, do velké míry určuje její technické provedení. Důležitý je materiál kostry, ideální je kov nebo masivní dřevo.
Stejně důležitý je výběr materiálu na výplně sedáků a opěráků. U levnějších sedacích souprav se standardně používá molitanová výplň, někdy v kombinaci s bonelovými pružinami, která může trpět neduhy jako je prosezení nebo nepříliš dokonalým anatomickým tvarováním.
Vyspělým řešením, které zpravidla reprezentuje vyšší cenovou kategorii sedacích souprav, je použití výplně z latexu a paměťové pěny, která se dokonale vytvaruje podle vaší postavy. Tím je dosaženo nejen velmi pohodlného sezení, ale zároveň pomáhá držet přirozený tvar těla a prospívá tak vašemu zdraví.
Chcete-li skutečně krásnou, praktickou a trvanlivou sedací soupravu, věnujte jejímu výběru dostatek času a pozornosti. Sedacích souprav je na trhu obrovský výběr a s velkým cenovým rozpětím. Celoroční prezentace slevových akcí a výhodných nabídek vám může ušetřit značné finanční náklady.
Zde je nabídka některých z nich.