Hot tip:

Dětské dřevěné, plastové sáňky, boby s volantem pro nejmenší děti, saně s ohrádkou, pro dvojčata opěrkou

Sáňky, nebo spíše saně, jsou starý přepravní prostředek, kterým bylo možno snadno přepravovat náklady po sněhu. Jejich konstrukce byla robustní, dřevěná a skluznice byla časem opatřena kovovým pásem pro větší životnost.
Prvotní použití bylo u obyvatel kde byl většinu roku sníh a postupně se dostaly i do evropských zemí.
U nás se do Krkonoš dostaly z alpských zemí a brzy doznaly velké popularity hlavně díky různým sportovním hrám. Jejich užití bylo ale všestranné, od sáněk pro děti i dospělé, kočárových saní pro několik osob tažených koňmi, po velké a těžké sáně, které byly určené pro přepravu různých, těžkých nákladů.
Využívaly se po velkou část zimního období hlavně v horských oblastech pro svážení dřeva a pro rozvoz zboží nutného pro zásobování obyvatel.
Uplatnění našly ale i ve vnitrozemí. Jejich malá varianta, sáňky, se stala nepostradatelným prostředkem k zimní zábavě velkých a hlavně malých dětí a pokud se někde vyskytl nějaký kopeček nebo dokonce kopec, bývá stále v obležení malých sáňkařů, nebo rodičů, kteří si i s těmi nejmenšími ratolestmi vychutnávají požitek z jízdy po sněhu, na čerstvém vzduchu.

Sáňky se vyrábí v různých velikostech a hlavně v minulosti, kdy byly vyráběny ručně a kvalitně, byla jejich výroba dosti pracná. Musely unést váhu i několika dospělých lidí a při poměrně velké rychlosti snést jízdu po dosti velkých terénních nerovnostech. Životnost saní byla i několik generací. Tomu odpovídala i jejich váha a vytáhnout je několikrát na kopec, byla pro mnohé menší dítě dosti velká zátěž.
Také jejich cena postupně rostla, proto byly časem nahrazovány různými výrobky buď z lehkých kovových trubek, nebo z plastu. Ty jsou podstatně lehčí, levnější a jsou určeny převážně pro jedno dítě. Jsou vyráběny v různých provedeních a velikostech a nevýhodou některých je ale podstatně nižší životnost, která je způsobena křehnutím plastu vlivem nízkých teplot.
V dnešní době je nabídka saní poměrně pestrá. Od plastových sáněk pro nejmenší, dětské plastové s volantem, i větší odpružené s teleskopickou řiditelnou střední lyžinou a brzdou, až po sportovní boby nebo závodní typy.
V nabídkách jsou i saně skládací. Zajímavým typem jsou saně nafukovací, které jsou sice vzhledově robustní, ale lehké a velmi skladné.
Žádané jsou i sáňky pro dvojčata.
Klasické dřevěné saně jsou nabízeny stále, v délkách od 95 do 125 cm, s možností dodatečné instalace ohrádky, která zabrání vypadnutí dítěte.

Pro nákup saní je teď nejvhodnější doba, kdy je možné si vše v klidu vybrat, což se nedá říci o pozdějším předvánočním shonu a náporu při nákupu dárků.
Zde jsou některé z nabídek.